Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

česky english deutsch

Na kluzácích (GLD)

Aeroklub Břeclav nabízí pro své členy v rámci své Letecké školy, číslo registrace A022, výcvik na kluzácích (licence GLD - Glider). Na této stránce si mohou případní zájemci přečíst základní informace o podmínkách, průběhu i ceně výcviku a spoustu dalších informací.

Jaké jsou obecné podmínky?

Do výcviku se mohou přihlásit všichni zájemci, kteří dosáhli 14 let a v kalendářním roce zahájení praktického výcviku dosáhnou 15 let, jsou zdravotně způsobilí pro danou kategorii a nebyli soudně trestáni za činy, spáchané v letectví. U osob mladších 18 let je nutný souhlas zákonného zástupce. Horní věková hranice není nijak omezena. Svůj sen létat si v dnešní době plní stále více adeptů ve středním věku a ani žáci důchodového věku nejsou vyjímkou. K tomu je třeba vyplnit formulář Žádost o výcvik.

Kdo provádí lékařskou prohlídku a jak je náročná?

Lékařskou prohlídku provádí pověření letečtí lékaři a jejich seznam je k dispozici na každém letišti. Doba trvání samotné prohlídky je asi půl hodiny, k jejímu provedení je potřeba přinést aktuální záznam EKG (opět záležitost do 20-ti minut). Pokud zájemce nemá žádné zdravotní problémy nebo neutrpěl vážný úraz, neměla by být prohlídka velký problém - brýle nejsou překážkou, není-li vada nějak extrémní. Břeclaváci hodně jezdí k MUDr. Švábenskému z Nemocnice Kyjov. Cena prohlídky je řádově stokoruny.

Jak výcvik probíhá?

Výcvik probíhá v několika etapách, které na sebe přímo či nepřímo navazují.
První etapou jsou teoretická školení v předepsaném rozsahu 55 vyučovacích hodin (1h = 50 minut), kde zájemci získají základní informace z těchto předmětů:

  1. Aerodynamika a mechanika letu
  2. Letecká meteorologie
  3. Letecká navigace
  4. Konstrukce palubních přístrojů
  5. Konstrukce a stavba letadel
  6. Radiotechnika a spojovací předpisy
  7. Letecké předpisy a směrnice
  8. Letecké motory a vrtule*

Druhá etapa zahrnuje pozemní přípravy, kdy se zájemci již seznamují s výcvikovým kluzákem, s letištěm, záchrannými padáky a metodikou výcviku.
Ve třetí etapě již následuje vlastní létání, zpočátku pouze s instruktorem, kdy se plní jednotlivé úlohy, od nejjednodušších až po složitější, podle platných výcvikových osnov. Zhruba po 8 letových hodinách a 50 startech (tyto čísla jsou pouze informativní) následuje první samostatný let a plnění dalších letových úloh.
Následuje etapa číslo čtyři, kdy se pilotní žák dostává k samostatným termickým letům a splnění samostatného přeletu o minimální délce 50 km, jako podmínky pro vykonání pilotní zkoušky.

Předpisy, směrnice a osnovy výcviku

Osnovy výcviku na kluzácích AK-PL
Interní směrnice pro letecký provoz AK1

Postupy pro vydání/prodloužení, vyplňování formulářů

Žádost o výcvik v Aeroklubu Břeclav.
Žádost o vydání / prodloužení zdravotní způsobilosti - Medical.
Žádost o vydání / prodloužení platnosti průkazu odborné způsobilosti radiotelefonisty.
Žádost o vydání / prodloužení platnosti průkazu pilota kluzáků.

Ostatní školící a výukové materiály

Přemýšlej .... doletíš
Přemýšlej .... doletíš (seriál)
Lidský faktor v letectví
Létáme na blaníku
Plachtař a navigace
Konstrukce letadel
Základy meteorologie
Letová příručka ASTIR
Pilotní testy

Vytisknout stránku Vytisknout stránkupublikováno 01. 04. 2009, zobrazeno 21356x, dnes 1x
Na jakém kluzáku výcvik probíhá a kolik obnáší letových hodin?

Výcvik GLD probíhá na kluzáku L-23 (viz. rubrika LETADLA) a do prvního samostatného termického letu žák absolvuje kolem 12 hodin a 70 startů. Počet letových hodin v poslední etapě je různý, ale dá se říci, že je to v průměru 20 hodin a 30 startů.

Jaká je cena výcviku?

Cena výcviku GLD do prvního samostatného termického letu se pohybuje v rozmezí 30 000 - 40 000 Kč a je závislá na některých aspektech.

Rychlost výcviku je dána např. rozdílem v létané osnově. Tzv. navijáková (univerzální) je sice zdánlivě finančně méně náročná, ale z hlediska času, který žák ve výcviku stráví - výcvik trvá déle a ve svém důsledku náklady na celkový výcvik - až po pilotní průkaz, mohou až dvojnásobně překročit sumu peněz oproti osnově aerovlekové.

Druhým aspektem je přístup žáka. Aby výcvik probíhal rychle a kvalitně, je zapotřebí, aby případné přestávky v létání byly co nejkratší a do kabiny usedal odpočatý a bez zatěžujících myšlenek. Cena výcviku závisí na počtu letových hodin na kluzáku a vlečného letounu, popř. poplatcích za navijákový vzlet.

Jak dlouho výcvik trvá?

Teorie a pozemní přípravy trvají přibližně dva měsíce. Protože nyní nabízíme možnost využití aerovlekové osnovy, výcvik do prvního sóla probíhá asi v deseti letových dnech (pět víkendů) a za další 3-4 letové dny je možné létat samostatně. Vzhledem k tomu, že nejsme komerční letecká škola a výcvik z větší části provádíme o víkendech, závisí doba výcviku na docházce, na kapacitě letadel a instruktorů a na počasí. V průměru je výcvik záležitostí jednoho roku.

S kým budu létat?

Výcvik provádí řádně vyškolení a zkušení naši instruktoři, kteří kromě příslušné platné kvalifikace na GLD, vlastní kvalifikace na motorových kluzácích, ULL letadlech, motorových letounech, a dopravních letadlech.

Kde získám bližší info?

Bližší informace Vám poskytneme o víkendech buď přímo na letišti, nebo nás kontaktujte - viz. Kontakty


ra6_30min1.gif msg2a6.gif pocasi_v_breclavi.jpg vystup.gif 3moeven.gif

logo-flymet_1.jpg

rtemagicc_laa_webbriefing.jpg


aecr.gif jmk_logo2011.jpg aopk1.jpg

bile-pozadi-horizontalni.jpg


CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Škrabálek
RSSFacebookVytisknout stránkuMapa stránek · © 2009 - 2019 Aeroklub Břeclav · Počet návštěv: 1604881 (21356)