Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

Vzduch je naše moře

Vzduch je naše mořeDokud jsi nerozepjal křídla, nevíš, do jaké výšky můžeš vzlétnout.

česky english deutsch

Na motorových letadlech PPL(A)

Aeroklub Břeclav nabízí pro své členy prostřednictvím své Letecké školy základní výcvik na motorových letounech pro získání licence PPL(A) podle pravidel letu za viditelnosti (VFR). Na této stránce následují základní informace o podmínkách, průběhu a ceně výcviku.

Jaké jsou obecné podmínky?

Do praktického výcviku může být zájemce - žák soukromého pilota letounů - zařazen v kalendářním roce, v němž dosáhne věku 16 let. - samostatné lety však může provádět až po dosažení věku 16 let. U zájemců mladších 18 let je nutný písemný souhlas zákonného zástupce. Zájemce musí být zdravotně způsobilý pro danou kategorii a nesmí být soudně trestáni za činy spáchané v letectví. Horní věková hranice není nijak omezena. K tomu je třeba vyplnit formulář Žádost o výcvik (frekventant musí být po dobu výcviku členem AK).

Kdo provádí lékařskou prohlídku a jak je náročná?

Zdravotní prohlídku provádí pověření lékaři a jejich seznam je k dispozici na každém letišti. Doba trvání samotné prohlídky je asi půl hodiny, k jejímu provedení je potřeba přinést aktuální záznam EKG, pokud jej příslušný lékař neprovádí (opět záležitost do 20-ti minut). Pokud zájemce nemá žádné zdravotní problémy nebo neutrpěl vážný úraz, neměla by být prohlídka velký problém - brýle nejsou překážkou, není-li vada nějak extrémní. Cena prohlídky se pohybuje do jednoho tisíce korun.

Jak výcvik probíhá?

Instruktor provede každého žáka (inviduálně nebo v malé skupince - dle zájmu) teoretickým školením nutným pro zvládnutí letové úlohy, na začátku je zařazena pozemní příprava seznamující žáka s letadlem, letištěm a metodikou výcviku. V průběhu celého výcviku je pak nutno zvládnout teorii v těchto předmětech:

  1. Aerodynamika a mechanika letu, stavba a konstrukce letadel, motory, vrtule, přístroje
  2. Letecký zákon, letecké předpisy, plánování a provedení letu
  3. Lidská výkonnost a omezení
  4. Letecká navigace, meteorologie, provozní postupy
  5. Spojovací předpis.

Po úvodní pasáži teorie již následuje vlastní létání, zpočátku ve dvojím s instruktorem, kdy se plní jednotlivé úlohy podle platných výcvikových osnov AK-MOT. První sóla je možno očekávat nejdříve po 10-ti odlétaných hodinách, je-li žák schopen samostaného letu z pohledu instruktora a také z pohledu sama sebe. Dále se pokračuje v plnění jednotlivých úloh osnovy, aby byl žák po jejím splnění připraven složit zkoušky na pilotní průkaz.

Osnova předepisuje žákům nalétat na letounech minimálně 45 letových hodin jako pilot letounů, z toho 5 hodin může být provedeno na trenažéru letových a navigačních postupů nebo na letovém simulátoru. Naším cílem je pustit ke zkoušce jen dobře připraveného žáka, pro něhož bude další letecký život radostí a příjemnou relaxací v dnešní uspěchané době. Pilotům ULL lze uznat 10% jejich náletu ve funkci vedoucího pilota, maximálně však 10 hodin.

S kým budu létat?

Výcvik provádí řádně vyškolení a zkušení naši instruktoři, kteří kromě příslušné platné kvalifikace na PPL/A/, vlastní kvalifikace na kluzácích, motorových kluzácích, a dopravních letadlech.

Předpisy, směrnice a osnovy výcviku

Osnovy výcviku na letounech AK-MOT.
Interní směrnice pro letecký provoz AK1

Postupy pro vydání/prodloužení, vyplňování formulářů

Žádost o výcvik v Aeroklubu Břeclav.
Žádost o vydání / prodloužení zdravotní způsobilosti - Medical.
Žádost o vydání / prodloužení platnosti průkazu odborné způsobilosti radiotelefonisty.

Žádost o vydání / prodloužení platnosti průkazu způsobilosti pilota letounů.

Ostatní školící a výukové materiály

Přemýšlej .... doletíš
Přemýšlej .... doletíš (seriál)
Lidský faktor v letectví
Konstrukce letadel
Základy meteorologie
Pilotní testy

Vytisknout stránku Vytisknout stránkupublikováno 01. 04. 2009, zobrazeno 23010x, dnes 2x
Na jakém letadle výcvik probíhá a kolik to stojí?

Pro základní výcvik PPL slouží motorové letadlo Zlin Z-142 (viz. rubrika LETADLA). Přistupuje-li žák k výcviku aktivně, může počítat se sumou od 160 tisíc korun. Cena je ve srovnání s komerční školou nižší díky charakteru klubového létání, nebereme to jako bussiness, nás - a Vás - to prostě baví. Po získání pilotní licence PPL doporučujeme dosahovat ročního náletu 20-25 hodin pro udržení jistoty návyků. Rozšíření kvalifikace na jiný typ letadla představuje typovou zkoušku v rozsahu cca 2h náletu na typu s instruktorem.

Proč právě my?

Kvalita instruktorů je - měla by být - samozřejmostí, ale my máme i něco navíc. Naše letiště leží v atraktivním prostředí Jižní Moravy, na území s nejvyššími počty slunečných dnů v roce a nízkými úhrny srážek. My létáme ve dnech, kdy je Vysočina zahalena mlhou/nízkou oblačností a v Čechách prší, protože u nás je často hezky. Byť není bezprostřední okolí našeho letiště ovlivněno řízenými prostory velkých letišť, máme to na velké mezinárodní letiště v Brně chvilku letu. To Vám usnadní Vaše letecké začátky, kdy se nemusíte zatěžovat "nadměrnou" komunikací a zároveň je snadné v pozdější fázi výcviku uskutečnit lety na letiště s řízeným provozem či v řízených prostorech. Charakter krajiny Jižní Moravy s masivem CHKO Pálava nabízí vynikající orientaci v prostoru výcviku. Na letišti vládne klid, pohoda a vůně dobrého kafe wink

Jaká je cena výcviku?

Cena výcviku je individuální, pohybuje se od 140 000 a je závislá především na šikovnosti žáka. My se snažíme, aby to bylo co nejméně.
Rychlost výcviku je dána především přístupem žáka. Aby výcvik probíhal rychle a kvalitně, je zapotřebí, aby případné přestávky v létání byly co nejkratší a do kabiny usedal odpočatý a bez zatěžujících myšlenek.

Jak dlouho výcvik trvá?

Teorie a pozemní přípravy trvají jen nezbytně nutnou dobu. Po absolvování teorie, příprav v učebně a seznámení s letadlem přichází praktický výcvik dle osnovy AK-MOT. První samostatný let je možný po odlétání zhruba 10ti hodin, celkem by měl žák odlétat min. 25h s instruktorem a 10h samostatně. Během jednoho výcvikového dne může žák nalétat maximálně 4 letové hodiny. Výcvik lze zvládnout řekněme za 3 měsíce při vysoké intenzitě, 6 měsíců je dobrý průměr.

Kde získám bližší info?

Bližší informace Vám poskytneme o víkendech buď přímo na letišti, nebo nás kontaktujte - viz. Kontakty


ra6_30min1.gif msg2a6.gif pocasi_v_breclavi.jpg vystup.gif 3moeven.gif

logo-flymet_1.jpg

rtemagicc_laa_webbriefing.jpg


aecr.gif jmk_logo2011.jpg aopk1.jpg

bile-pozadi-horizontalni.jpg


CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Škrabálek
RSSFacebookVytisknout stránkuMapa stránek · © 2009 - 2019 Aeroklub Břeclav · Počet návštěv: 1604888 (23010)